Reklam Alanı

Tanrısal bakış açısı

Tanrısal bakış açısı

Olayların hâkim bir noktadan gözlemlenerek anlatıldığı bakış açısıdır. Bu bakış açısına hâkim bakış açısı da denir. Her şeyden haberdar olan tanrısal anlatıcı, bu özelliğiyle anlatının merkezindedir. Zaman ve mekânla sınırlı olmayan anlatıcı, nerede aranırsa orada hazırdır...
Destandan romana intikal etmiş bir yöntem olan tanrısal bakış açısı, yazara geniş imkânlar sunar. Tanrısal bakış açısının kendisine sunduğu geniş imkânlar sayesinde yazar, ‘Tanrı gibi’, her şeyi bilir, görür, sezer; geçmişten ve gelecekten haberler verir..
Bu bakış açısının en belirgin özelliği ise, anlatılan olaya müdahalelerde bulunan ve yorumlar yapan, bilgi aktaran bir anlatıcının var olmasıdır. İlk bakışta yazar gibi görünen bu anlatıcı, bir yazardan beklenilenden bazen daha azını bazen de daha çoğunu bilmekle beraber yazarla ilişkisi olmayan fikirleri de temsil edebilir.. İtibari bir varlık olan anlatıcının, eserde, yazarın dilini kullanarak bulunduğu âleme ait mekânı, şahıs kadrosunu ve hayat tezahürlerini nakletmesi ya da dikkatlere sunması özelliğinden hareketle Şerif Aktaş, hâkim bakış açısına yazar-anlatıcı adının da verilebileceğini söyler.. 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.