Reklam Alanı

Montaj tekniği nedir


Yazarın sosyal ve kültürel birikimini, oluşturduğu anlatıya yansıtması olarak tanımlayabileceğimiz montaj tekniği, okuru çeşitli konular hakkında bilgilendirmek, anlatıya canlılık ve çok yönlülük kazandırmak için uygulanır. Montaj tekniğinde kullanılan materyaller tarih, felsefe, folklor, sosyoloji, psikoloji, edebiyat gibi bilim dallarına ait olabilir.

Film, şiir, roman ve tiyatro eserlerinde uygulanan montaj, yabancılaştırma sağlamak ya da yeni bir bütünlüğe ulaşmak, sarsmak ve düşündürmek amacıyla, gerçekliğin çeşitli alanlarından alınma türlü parçaların doğrudan doğruya, biçimci görüşler esasına göre bir araya getirilmesinde kullanılan bir anlatım tekniğidir.

“Montaj tekniği, bir romancının, genel kültür bağlamında bir değer ifade eden anonim, bireysel ve hatta ilahi nitelikli bir metni, bir söz veya yazıyı, “kalıp halinde ” eserinin terkibine belirli bir amaçla katması, kullanması demektir. ”


Bu teknik uygulanırken dikkat edilmesi gerek husus, montajlanan metnin eserin genel yapısıyla bütünleşmesi ve eserin genel dokusunda sırıtmamasıdır.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.