Reklam Alanı

İç monolog tekniği nedir

İç monolog tekniği

Kahramanın iç dünyasında kendisini muhatap alarak konuşmasıdır. İç diyalogda karşısında birisi varmış gibi davranarak içinden konuşan kahraman, iç monologda kendi kendisiyle konuşur. Burada önemli olan, metnin konuşma diline kaydırılmamasıdır.

“Bu anlatının bir başka özelliği de dilsel alış-veriş zorunluluklarına bağlı olmayışıdır. Bir başka deyişle, karşılıklı konuşma özelliklerini taşımaz; konuşan öznenin bilinç akışını, onun iç söyleminin yerine geçmekle kalmaz, anlatıcı konumunu da benimser. Bu yolla iletisinde alışılmış kuralları bozmayı, göndergeleri bulanıklaştırmayı kendinde bir hak olarak görür. Bu nedenle de sözdizimsel yapıya ve göndermelere uymayabilir. İç monologda ne bir kahramanın sözleri aktarılır, ne de onun sözleri konusunda söylem üretilir; çünkü anlatılanların tümü kendi kendine, içinden ve içine konuşan öznenin bilincindedir. Olaylar yalnızca kahramanın bilincindeki yansımalarıyla anlatılır. ”


İç monolog, anlatı kahramanın ruh varlığının, doğrudan doğruya, ama onun ağzından söz dökülmeksizin, onun düşünceleri, hatıraları, çağrışımları ve bilinç akımı tarzında kendi kendine konuşmasına tanık olurcasına anlatıma aktarılması olarak da tanımlanabilir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.