Reklam Alanı

Demokles’in Kılıcı
Kitabın “İçindekiler”i
Bu eserde toplam dört oyun vardır. Bunlar sırasıyla şöyle tanıtılabilir:
Birinci Oyun: "İstasyon” adlı oyundur; oyunun baş kahramanları: Spiker, Dimitri Mihailoviç, İstasyon Şefi, Tatyana Markovna, Dimitri’nin Karısı’dır.
İkinci Oyun: “İnek adlı oyundur. Oyunun baş kahramanları; Ana, Oğul, Kız, Öğretmen, Kızın Nişanlısı’dır.
Üçüncü Oyun “Demokles ’in Kılıcı” adlı oyundur; Mimar, Mimarın Karısı, Eczacı, Eczacının Oğlu, Savcı, Savcının Kızı’dır.
Dördüncü Oyun: “Tartiif-59” adlı oyundur. Oyunun baş kahramanları: Peter, Tartüf, Taıtüf-59, Orgon, Madam Pemel, Elmira, Marianna’dır.
Kitabın Özeti

İncelenen eser içerisindeki oyunlardan ilginç olan biri “İnek” adlı oyundur.

Oyunun baş kahramanlarından “ana”, oğlunun sınavları için, ona öğretmen tutmuş, ancak öğretmen ücretini nasıl karşılayacağını bir türlü kestirememektedir. Aklına inek almak gelir*. İneğin yoğurdunu, sütünü ve ayranını satarak elde edeceği para ile öğretmenin ücretini karşılayabileceğini hesaplar. Satış işlemini bir şoförle nişanlı olan kızı üstlenir. Ancak kızının nişanlısı bu durumdan hoşlanmamıştır. Nişanlısının inekle, sütle uğraşmasını küçültücü bulmuş ve birbirini çok seven çift bu sebepten tartışmış ve ayrılmışlardır. Tüm bu olanlara karşı yine de inek alınmıştır ve de bakımına başlanmıştır. İnek eve getirildiğinin ilk gününden itibaren birtakım uğursuzluklar ailenin peşini bırakmamıştır. İnek anneye tekme atmıştır ve anne sakatlanmıştır. Ahırın damı uçmuş ve eve de zarar vermiştir. Üstelik onca zahmete ve masrafa karşın istenilen kalitede ve miktarda süt elde edilememektedir.

Çocuğun derslerinde de hiçbir değişiklik olmamıştır. Derken inek çukura düşer ve sakatlanır. Tedavisi için epey para harcanmıştır. Daha sonra ineği yaylaya, başka bir çobana katmışlar ve aile gerilen sinirlerinin yatışmasını beklemeye başlamıştır. Aradan geçen birkaç günün ardından öğretmen kıza kötü bir haberle gelmiş, ancak bir türlü söyleyememektedir. Sonunda ağzındaki baklayı çıkarır ve ineğin öldüğünü söyler. Kız sevinçten havalara uçar. Nişanlısı ile barışır. Ama bu habere kardeşinin ve annesinin çok üzüleceğini bildiği için ne yapacağını bilemez. Söyleyip söylemekte karasızdır. Ancak ailenin diğer fertleri de birbirinden habersiz olarak öğrendikleri, ineğin ölüm haberine çok sevinirler ama kimse hissettiremez bunu birbirine. Sonunda gerçek açığa çıkar ve ineğin öldüğü herkesçe öğrenilir. Oyunun sonunda tüm kahramanlar ineğin ölümüne çok mutlu olmuştur.


Kısacası Nazım’m “İnek” adlı oyunu fakir bir ailenin trajik- komik hikayesini okuyucuya sunmaktadır. “İnek” Nazım Hikmet’in son oyunlarmdandır ve gayet ileri bir teknikle yazılmış olan bu oyunda güçlü bir anlatımla karşılaşmaktayız. Dışarıdan bakılınca yalın gibi görünen kişiler yaşamlarıyla derin anlamlar oluştururlar.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.